Bulgaristan Şoför Vizesi

Yeryüzünde birbirinden farklı yerlerde farklı ülkeler bulunuyor. Bu ülkelere de yabancıların giriş yapabilmesi için sadece pasaport olması yetmiyor. Kimi ülkeler kimi ülkelere vizesiz giriş yapmalarına izin vermiyor. Elbette  vizesiz turist kabul eden ülkeler de yok değil ama Bulgaristan diğer ülkelerin vatandaşlarına olduğu gibi Türk vatandaşlarına da vizesiz  ülkeye giriş izni vermiyor. Bu noktada da ülkeye geliş amacına uygun olarak farklı vize türleri bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Bulgaristan şoför vizesi olup adından da net bir biçimde anlaşılacağı Bulgaristan’a iş amaçlı şoför olarak girecek olan kişilerin alması gereken diğer ülkelerde olan şoför vizeleri gibi kısa süreli olan bir vize türüdür.  Bu vize olmadan Bulgaristan’a şoför olarak girilmesi mümkündür. Zaten eski bir doğu blogu ülkesi olduğu için bu konuda dünyanın en disiplinli ve en katı ülkeleri arasındadır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

 • Üstte yapılan bu genel girişten sonra Bulgaristan şoför vizesi hakkında diğer bilgileri vermek gerekir ise ya da diğer bir deyiş ile Bulgaristan şoför vizesine nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek gerekir ise burada diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi konsolosluğa randevu alınarak başvuru yapılması ve ilgili evrakların teslim edilmesi biçiminde süreç ilerlemez.Bulgaristan bu noktada diğer ülkelerden ayrılır. Hazırlanan evraklar bu noktada aracılık yapan firmalara teslim edilir ve onlar aracılığı ile şoför vizesi için başvuru yapılır. Bulgaristan kesinlikle bireysel olarak yapılan başvuruları kabul etmez. Bu hususa özen göstermek gerekir.

  Bulgaristan ilgili yetkililerin başvuru yapıldıktan sonra geri dönüş süresi ortalama olarak yoğunluğa bağlı olarak 10 – 15 gün arasında değişmekle beraber özel dönemlerde bu süre biraz daha uzayabilir. O yüzden böyle bir vizeye gereksinim duyanlar diğer ülkelerde olduğu gibi en az 1 ay önceden herhangi bir risk almamak adına başvuru sürecini başlatmalıdır.

  Bulgaristan şoför vizesinin alınması için bu konu ile ilgili yetkilendirilmiş olan merkez tüm süreci takip eder, tüm başvuruları yapar.  Bu noktada herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Başvuru İçin İstenen Evraklar

 • Bulgaristan şoför vizesi  için istenen evraklar aşağıda yazılı olduğu biçimdedir
  • Elbette ilk olarak ehliyet fotokopisi
  • Zemini beyaz olan güncel çekilmiş 2 tane biyometrik fotoğraf
  • C2 belgesi
  • Taşıt belgesi
  • Şoför olarak çalışan kişinin son 3 aya ait olan maaş bordrosu
  • Şoförün çalıştığı firma tarafından kendi antetli kağıtlarına yazılmış , imzalı kaşeli olan başvuru dilekçesi
  • Şirketin başlıca evrakları: Şirket vergi levhası, şirket sicil gazetesi, şirket imza sirküleri
  • Şoförün SGK işe giriş için olan bildirge dökümü

  Bulgaristan şoför vizesi  için istenen evraklar noktasında başka istenen bir evrak bulunmaz.

Başvuru Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

 • Bulgaristan şoför vizesi  yapılırken iptal edilen bir pasaport bile olsa ibraz edilmelidir. Yine mevcut pasaportun süresi vizenin süresinden minimum 3 ay daha uzun olmalıdır. İşçi listelerinde kişinin iş statüsünün şoför olarak görünmesi gerekir. Tüm bunların yanı sıra ayrıca yılın başında Ulaştırma Bakanlığına RODER ya da UND aracılığı ile bu alanda vize alınabilmesi için bir liste gönderilmiş olması gerekir.