ESTONYA ŞOFÖR VİZESİ

Estonya şoför vizesi alım aşamalarını incelemeye başlamadan önce Estonya’nın nasıl bir yer olduğunu inceleyelim. Estonya bir Baltık Devletidir ve Kuzey Avrupa yer alan , nüfusu İstanbul’un neredeyse on da biri olacak kadar sakin bir Eski Sovyetler Birliği ülkesidir. Günümüzde dijital altyapısı ile özellikle gençler açısından gözbebeği olan bir ülke olarak adını almaktadır. Ülkenin büyük kesiminde açık havada ücretsiz internet hizmeti hizmeti verilen ve hemen hemen bir çok işin dijital şekilde yapıldığı bir alabildiğine yeşillik kaplı bir ülkedir. Herşeyin dijital alt yapıda olması ticaret yollarını tabii ki etkilemiyor. Dünyanın her yerinden olduğu Türkiye’den de ticari iştirakçisi bulunan Estonya diğer ülkelerden çok da farklı giriş çıkış kuralları koymamaktadır.

Şoför Vizesi Başvurusu İçin Neler Gereklidir?

Estonya’ya turizm amaçlı değil de iş için gidecekseniz size tavsiyemiz vize işlemlerinizi bizim gibi firmalar aracılığıyla yapmanız. Hem zamandan tasarruf edebileceğiniz hem de işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde kısa sürece sonuçlandırmanızı sağlayacaktır. Estonya şoför vizesi almak istiyorsanız izleyebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Bunların ilki konsolosluğa şahsen başvuru yapmanız olacaktır. Yada ikinci yolu seçip sizin adınıza işlemlerinizi tamamlayan aracı firmalara bu iş yükünü devredebilirsiniz. Her ikisi için de hazırlayacağınız evraklar aynı olacaktır. Estonya da bir Avrupa Birliği üyesi ülke olduğu için Schengen vize alım aşamaları geçerli olmaktadır. Vize türleri iki ayrı çeşittedir. Bunlar C ve D türü vizelerdir.

Kısa süreli vizeler yani C tipi vizeler ; turistik seyahatler, transit geçit, kısa vadeli eğitim, aile ziyareti ve şoför vizesini kapsamaktadır.

Uzun süreli D tipi vizeler ise ; oturma ve çalışma izni içeren genellikle aile birleşimi durumlarında uygulanan vize çeşididir.

Estonya şoför vizesi bu bahsettiklerimiz arasında kısa süreli vizelere girmektedir. Vize işlemleri için yetkili birim Estonya Konsolosluğu olsa da kısa süreli vizeler için aracı turizm acentalarına da başvuru yapabilme şansınız bulunmaktadır. Estonya şoför vizesi başvuru işlemleri 20 ila 25 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle Estonya şoför vizesi almak isteyenlerin ortalama bir aylık süreç öncesinde başvuru yapmaları en sağlıklısı olacaktır.

Başvuru Formu

Vize başvuru formu vize talep eden kişi tarafından eksiksiz şekilde doldurulmuş olmalıdır ve başvuru evrakları ile de tutarlı olmalıdır. Yapacağınız seyahat nedenine göre ayrıca evraklar istenmesi de mümkündür.

Estonya Şoför Vizesi Evrak Listesi

Pasaport. En az 3 ay geçerliliği bulunması ve 10 yıllık olması aranan özelliklerden biridir.

İş amaçlı gidileceği için çalıştığını ibraz eden Sgk döküm belgesi.

Eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu

Estonya şoför vizesi alacak şoförün bağlı bulunduğu firmanın ticari kaydını gösteren oda kayıt belgesi

Kullanacağı araca uyumlu sürücü belgesi

İşveren tarafından hazırlanacak olan imzalı vize başvuru dilekçesi

Yeni çekilmiş biometrik fotoğraf ( 3 ay içinde çekilen bir fotoğraf olması yeterlidir)

Firma adına gönderilmiş davet yazısı

Estonya Şoför Vize Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz evrakların eksiksiz ve ispatlanabilir olması gerekmektedir. Estonya Konsolosluğu tarafından yapılacak olan incelemede Estonya şoför vizesi başvurunuzun reddedilmemesi için hazırladığınız evrakların eksiksiz olduğundan ve doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir.