Fransa Şoför Vizesi

Sınırlar artık daralıyor ve ülkeler arası sürekli olarak seyahatler gerçekleştiriliyor. Nitekim hem gezip görmek için, hem de iş amaçlı olarak ülkemizden en çok gidilen ülkelerin başında Fransa geliyor. Fransa’ya  iş amaçlı olarak gidecek şoförlerin ise bu ülkeye giriş yapabilmesi için Fransa şoför vizesi alması gerekiyor. Aksi halde ister turist götürsünler, ister nakliyecilik yapsınlar turist olarak girebilme şansları bulunmuyor. Nitekim  bu yazıda da Fransa şoför vizesi başvurusu nasıl yapılır, istenen evraklar nelerdir, onların sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Adım adım başlayalım dilerseniz

Şoför Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Fransa şoför vizesi almak için karşınıza iki temel yöntem çıkar. Bunlardan ilki bu işi yapan firmalar aracılığı ile bu işin halledilmesidir. Bir diğer yöntem ise araya hiç aracı koymadan ilgili kişinin bizzat kendisinin başvuru yapmasıdır. Her iki durumda da aşağıda yer alan evrakların eksiksiz ve hatasız bir bir biçimde hazırlanması ve orijinal kimlikle başvuru yapılması gerekir.Fransa konsoloslukları bu işten sorumlu olan resmi mercilerdir. Evraklar hazırlandıktan sonra konsolosluktan randevu alınır ve alınan randevu gün ve saatinde tam zamanında Fransa konsolosluğunda olarak şoför vizesi yapılmalıdır.  Yapılan başvuruların sonuçları genelde 7 ile 10 gün arasında sonuçlanır ama kimi dönemlerde bu süre uzayabilir. Onun için de bir ay öncesinden başvuru yapılması çok daha mantıklı ve doğru olan bir adımdır. En ufak bir risk almadan başvuru yapılması gerekir.

Şoför Başvurusunda İstenen Evraklar

 • Fransa şoför vizesi sırasında şoför olarak Fransa’ya gidecek olan kişilerden istenen evraklar şunlardır:
  • Öncelikli olarak pasaport en temel aranan evraktır. Sürücünün bizzat kendisine ait olmalı ve 10 yıllık olmalıdır. Burada işin en temel noktalarından bir tanesi pasaport en az 3 ay geçerli olmalıdır. Bunun yanı sıra 2 sayfası boş olmalıdır.
  • SGK kaydı istenen bir diğer evraktır. Burada da önemli olan husus güncel bir biçimde başvuru sırasında çıkarılan bir doküman olması gerektiğidir
  • Vize başvuru formu bu forum da daha öne Schengen vizesi dolduranlar için aynı formatta olan bir dökümandır. Tüm bilgilerde en ufak bir hata olmamalıdır.
  • Şoförün çalıştığı firmanın ticaret odası kaydı
  • C2 belgesi ki en olmazsa olmazlar arasındadır
  • Geçerli bir tarihi olan sürücü belgesi
  • Vize başvuru dilekçesi: Şoförün çalıştığı firma tarafından hazırlanan imzalı kaşeli hangi tarihlerde Fransa’da olunacağını gösteren dilekçe ki tamamen doğru ve eksiksiz bilgiler içermelidir
  • En geç son 3 ay içinde çekilen biometrik 2 tane fotoğraf
  • Uluslararası Nakliyeciler tarafınca seyahat yapılacak olan firmaya verilen teminat yazısı
  • AB ülkelerinden bir başka şirketten ya da firmanın yurt dışındaki partnerinden gönderilen davetiye yazısı

Başvuru Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fransa şoför vizesi almak isteyenler için bilinmesi gereken en önemli şey bilgilerin güncel ve doğru olmasıdır. Fransız konsolosluğu bu konuda çok ciddi kapsamlı bir araştırma yapmaktadır. Hatalı, yalan ya da en ufak bir eksik olması durumunda yapılan vize başvurusu koşulsuz bir biçimde reddedilir. Kimi durumda konsolosluk yetkilileri ayrıca evrak da isteyebilir.