romanya 1

ROMANYA ŞOFÖR VİZESİ

Ülkemizden Romanya’ya herhangi bir nakliye, ürün, yolcu taşımacılığı yapmakta olan tır şoförlerinin kısa süreli Romanya şoför vizesi alması zorunludur. Diğer ülkelerde de olduğu gibi vize işlemlerinizi internet başvurusu ile gerçekleştirebilirsiniz. Romanya şoför vizesi sadece Türkiye’den Romanya’ya ticari geçiş yaparken kullanılabilen bir kısa süreli vize çeşididir. Schengen vizesi değildir. Schengen vizesinin sağladığı hakları ve olanakları sağlamaz.

Romanya yaklaşık yirmi milyon nüfuslu, Avrupa’nın on ikinci en büyük ülkesi olma özelliğine sahip, Bulgaristan ve Sırbistan’a komşu, Avrupa Birliği üyesi, özellikle turistik gezilerin uğrak yeri haline gelen, ekonomisinin büyük kısmını tarımdan sağlayan sonra yıllarda ise endüstriyel üretim ağını genişleten bir Balkan ülkesidir. Avrupa Birliği ülkesi olması nedeniyle Schengen kapsamında yer almaktadır. Bu durum Türk vatandaşlarının ülkeye vize almadan giremeyeceği anlamına gelmektedir. Romanya’ya seyahat edilmeniz için sahip olmanız gereken iki çeşit vize vardır. Bunlardan biri Schengen vizesi olurken bir diğeri de Romanya vizesi olmaktadır. Romanya şoför vizesi almak için Romanya Başkonsolosluğuna başvuru yapmak suretiyle veya bizimle iletişime geçerek sizin adınıza vize sürecinizi yöneterek tüm işlemlerinizi yorulmadan tamamlayabilirsiniz.

Romanya Şoför Vizesi İşlemleri

   • Romanya Konsolosluğu vize başvurusu işlemlerinde yüz yüze mülakat talebinde bulunabilir. Mülakatta Romanya şoför vizesi almak için hazırladığınız evrakların doğruluğu teyit edilmektedir. Bu nedenle vize işlemlerinizi tamamlarken titiz davranmanız olası bir vize reddinin önüne geçmiş olacaktır. Sizlere bu yazımızda Romanya şoför vizesi almak için başvuru esnasında ihtiyacınız olan belgeleri ve hazırlanış biçimlerini açıklayacağız.

Romanya Şoför Vizesi Evrak Listesi

 • Pasaport; içerisinde boş sayfası olan, en az 3 ay daha süresi olmak zorunda olacak şekilde.Resim; 2 adet biyokmetrik ve en fazla 3 ay önce çekilmiş olması gerekmekte.

  Başvuru formu; eksiksiz ve tüm evraklar hazır şekilde.

  Rezervasyon ve ülkede bulunulacak tarih aralığını beyan eden belgeler.

  Şoför aile kayıt bilgileri

  Sgk yada Bağkur kayıtları

  Şayet emekli olmuş ise emekli cüzdan örneği

  Şirket tarafından yaptırılacak olan seyahat sağlık sigortası. Bedeli 30,000 Euro olmalıdır

  Firmanın imza sirkü örneği

  Kullanılacak olan aracın belgeleri

  Kullanılacak olan araca uyumlu ehliyet belgeleri fotokopisi

Romanya Şoför Vizesi Hakkında

 • Romanya’ya taşımacılık yaparken alacağınız Romanya şoför vizesi aynı zamanda Schengen vizesi özelliği taşımamakta olduğu bilinmelidir. Ülke içerisinde kısa süreli konaklama imkanı veren bu vize Schengen ülkelerine geçiş amacıyla kullanılamamaktadır. Schengen vizesi ve Romanya şoför vizesi farklı haklar sağlayan vizelerdir. C tipi kısa süreli giriş hakkı veren bir vizedir. 6 aylık süreç içerisinde toplamda doksan gün yani 3 aya kadar ülkede kalabilme hakkı sağlayan bir vize türüdür.Siz de vize işlemlerinizi bizimle gerçekleştirmek isterseniz internet sitemiz üzerinden yada belirtmiş olduğumuz numaralar aracılığıyla Romanya vize işlemleri yetkililerimize ulaşabilirsiniz. Sizin adınıza gerekli evrak takibini yaparak kısa sürede güvenli bir şekilde Romanya vizenizi almanızı sağlayacağız