slovakya 1

Slovakya Şoför Vizesi

Değişen dünya düzeni içinde  yaşanan değişime istinaden bugün yeryüzünde daha önce olmayan ülkeler vardır. İş de o ülkelerden bir tanesi de eskiden Çekoslovakya içinde yer alan ve sonrasında Doğu Blogunda yaşanan parçalanmaya istinaden başlı başına bir Avrupa ülkesi olan Slovakya. Bağımsızlığını ilan ettikten sonra sürekli ve hızlı bir biçimde ilerleme göstere Slovakya iş alanında hızlı gelişimlerin olduğu bir Avrupa ülkesidir. Nitekim ülkemizden de bu ülkeye sürekli olarak iş için gidişler olmaktadır.Buna istinaden de bu ülkeye şoför olarak gidecek özellikle tır şoförleri için Slovakya şoför vizesi istemektedir. Aksi halde bu ülkeye girişlere kesinlikle izin verilmez.

Slovakya şoför vizesi benzer diğer ülkelerde olduğu gibi Schengen vizesi türü olup bu ülkeden başka bir ülkeye transit olarak geçecek şoförler  için de bu vize istenmektedir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

  • Üstte yapılan bu genel girişten sonra Slovakya şoför vizesi almak için yapılacak olan en temel şey aşağıda yer alan evrakların hazırlanmasıdır. Kişiler eğer bu evrakları hazırlar iken kendilerini yeterli hissetmiyor veya eksik bir şey yapmaktan korkuyor ise o zaman bu alanda çalışan bir firma aracılığı ile de bu vize başvurusu yapılabilir.Slovekya başvuruları zaten bireysel olarak yapılabildiği gibi bu alanda çalışan vize merkezleri ve ilgili onaylanmış acentalar üzerinden de yetki verilerek yapılabilir.  Burada en temel husus eksiksiz, yalansız ve hatasız bir biçimde evrakların hazırlanmasıdır.

   Evraklar hazırlandıktan sonra sonra bu alanda yetkili olan Slovakya Büyükelçiliği, Slovakya Konsolosluğu ya da Slovakya Başkonsolosluklarından bir tanesine telefon edilerek randevu alınması gerekir. Size verilen randevu gün ve saatinde giderek ilgili evraklar teslim edilir ve süreç böylece başlar. Başvuru yapan kişi tam saatinde bizzat kendisi giderek başvuru yapmalıdır.

   Normal şartlar altında Slovakya yetkilileri 5 ile 7 gün içinde başvuruyu neticelendirir. Yani diğer ülkelere göre süre daha kısadır ama yine de olası tüm sorunlar göz önüne alınarak, beklenmeyen durumların ortaya çıkabileceği göz önüne alınarak en az 15 gün öncesinden şoför başvurusu yapılması gerekir.

Başvuru İçin İstenen Evraklar

 • Slovakya şoför vizesi  için istenen evraklar şunlardır:
  • İhracat izni olan C2 belgesi
  • İlgili firmanın ticaret odası kaydı
  • Şoförün ulusal uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesi yani ehliyeti
  • İlgili firmanın şoför listesini içeren çizelge
  • Sürücü olan kişinin SGK dökümü ve tüm işi ilgili bilgileri içeren eksiksiz veriler. İşe giriş bildirgesi, hizmet dökümü vb.
  • Avrupa Birliği ülkelerinden çalışılan firmadan gelen noter onaylı davetiye mektubu
  • Eğer üye ise kısa adı UND olan Uluslararası Nakliyeciler Derneğinden teminat yazısı ya da firmanın kendisinin teminat yazısı ki imzalı kaşeli olmalıdır
  • Şoförün seyahat sağlık sigortası

  Slovakya şoför vizesi için istenen evraklar bunlar olmakla beraber kimi zaman Slovakya yetkilileri gerekli görmesi durumunda ekstra başka evraklar da isteyebilmektedir. Yukarıda yer alan bilgilerden de anlaşılacağı üzere diğer ülkelerin şoför vizesinde istenen evraklardan çok daha az belge hazırlanarak şoför vizesi rahatlıkla alınabilmektedir. Elbette vize başvuru ücreti de ödenmelidir.